Past Recipients

Year

Recipients

2014 2013 Winnipeg Organizing Committee: Nancy Chow, Anton Chakhmouradian, Alfredo Camacho, Bill Buhay, Scott Anderson, Norman Halden, Chris Beaumont-Smith, Kelly Gilmore, Jeff Young, Andrew Frederiksen, Graham Young, Elena Sokolova, Ian Ferguson, Karen Ferreira, Christian Böhm, Mostafa Fayek, Neil Ball and Chris Couëslan
2013 2012 St. John’s Local Organizing Committee: Alana Hinchey, Steve Piercey, Tim Van Nostrand, Greg Sparkes, Annie Parrell, James Conliffe, Kelly Batten-Hender, Stephanie Johnson, Gerry Kilfoil, Lori Cook, Amanda McCallum, Dawn Evans-Lamswood, Derek Wilton, Greg Stapleton, Chris Pereira, Andrea Mills, Andy Kerr, Eric Albrechtsons, Graham Layne, Paul Sylvester, Jennifer Smith, Neil Stapleton, Joe MacQuaker, Hamish Sandeman, Larry Nolan, Colin Farquharson, Dianne Noseworthy, Steve Amor, Monica Squires, Tony Burgess, Brad Way, Jillian Owens, Dave Taylor
2012 Ottawa 2011 Local Organizing Commitee:  Simon Hanmer, Andre Lalonde, Natasha Wodicka, Charlie Jefferson, David Schneider, Andre Desrochers, Alan Galley, Mike Villeneuve, Brian Cousens, Isabelle McMartin, Katherine Venance, Jeanne Percival, Pat Hunt and Glenn Milne
2011 Calgary 2010 Local Organizing Committee:
2010
2009
2008
2007
2006 Halifax 2005 Local Organizing Committee:
Scott Swinden, Chairperson, Mike Cherry, Rob Raeside, Grant Wach, Dave Burton, Lisa Kellman, Mike MacDonald, Pat Ryall, Peter Wallace, Chris White, Andrew MacRae, Sandra Barr, Jennifer Matthews, Nan MacDonald, John Shimeld, Evelyn Inglis, Ian Spooner, Charles Walls, Lawrence Plug, and Jennifer Bates.
2005 Members of the Organizing Committee for the St. Catharines 2004 conference:
Frank Fueten, Greg Finn, Wayne Jolly, Dan McCarthy, Francine McCarthy, Andy Panko, Keith Tinkler, Rick Cheel, Ian Glass, Astride Silis, Steve Cook, Mike Lozon, Diane Gadoury, Pete Barclay.
2004 Vancouver 2003 GAC®-MAC Local Organizing Committee:
Cathie Hickson, Greg Dipple, Steve Rowins, Ron Britten, Bob Anderson, John Jambor, Dirk Tempelman-Kluit, Dave Lefebure, Loretta Wong, Fiona Childe, Carl Verley, Bob Turner, Rolando Hernandez
Gary Wells
2003 Yuanming Pan, Kevin Ansdell, Robin Renault, Chris Holmden, Les Coleman, Michael Cuggy, Don Gendzwill, Luke Webster
2002

Peter Mustard, Darren Smith, Loretta Crisby-Whittle, John Fleming, Toby Rivers, Doreen Peavy, Stephen Colman-Sadd, Elliott Burden, Tony Burgess, Lawson Dickson, Cyril O’Driscoll, Baxter Kean, Rex Gibbons, David Liverman, Richard Wardle, Jeremy Hall, Iain Sinclair, Derek Wilton, and Joe Hodych

2001

Grant Mossop, Godfrey Nowlan, Angela Pronk, Tim de Freitas, Craig Lamb, Brad Spence, Jon Dudley, Stan Volk, James Viau, Maggie Schofield, Scott McLellan, Peter Harrington, Cindy Riediger, Christopher Harrison, Sean Duncan, Cheryl Wright, Glenn Gray, Neil Stalport, Kevin Parks, John Varsek, Graham Millington, Alexander McCracken, John Cody, Paul Clifford, Ronald Doig, Jeff Fawcett, Laing Ferguson, Manfred Kehlenbeck, Stephen Kumarapeli, Fred Longstaffe, Ray Price, Mike Roberts, John Waldron, John Thompson, Al Donaldson, Charles Smith, Bill Poole

2000 D.B. Grant, P. Barrette
1999 G. Dipple
1995 R. Dalrymple, S. Colman-Sadd, G. Van Driel
1994 A. Davidson, A. Ettlinger, J. Botsford, T.Corkery, R. Strobl, G. Nixon, M.Gibling, G. Fader, J. MacDonald, M. St-Onge, Y. Kwong,
R. Elias, P.Robin, L. Coleman, D. McMullin, K. Howells, R. Raeside, G. Williams, S. Barr, A.Fricker, D. MacKinnon, B. Boehner, R. Olson, D. Wightman, W.Langenberg
Go to Top